Programul religios al lunii Martie 2019

Luni, 11 Martie - Sf. Ier. Sofronie, Patr. Ierusalimului; Sf. Mc. Trofin şi Talul Sf. Sfintit Mc.Pionie (Canonul cel Mare, partea I; Începutul Postului Mare) (Zi aliturgică) (Numai seara, pâine şi apă)
7 PM - Pavecernita si Canonul Sfantului Andrei Criteanul (Partea I)

Marti, 12 Martie - Sf. Cuv. Teofan Mărt.; Sf. Grigorie Dialogul, Ep. Romei; Sf. Cuv. Simeon Noul Teolog (Canonul cel Mare, partea a II-a) (Zi aliturgică) (Numai seara, pâine şi apă)
7 PM - Pavecernita si Canonul Sfantului Andrei Criteanul (Partea II)

Miercuri, 13 Martie - Aducerea moaştelor Sf. Ier. Nichifor, Patr. Constantinopolului; Sf. Mc. Hristina din Persia (Canonul cel Mare, partea a III-a) (Post)
7 PM - Pavecernita si Canonul Sfantului Andrei Criteanul (Partea III)

Joi, 14 Martie - Sf. Cuv. Benedict din Nursia; Sf. Mc. Alexandru din Pidna (Canonul cel Mare, partea a IV-a) (Post)
7 PM - Pavecernita si Canonul Sfantului Andrei Criteanul (Partea IV)

Vineri, 15 Martie - Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Tirmolau (Post)
7 PM - Miezonoptica, Obednita si Ceasurile Imparatesti

Sambata, 16 Martie - Sf. Mc. Sabin Egipteanul, Papa şi Roman, Sf. Cuv. Anin; Sf. Cuv Hristodul din Patmos (Sâmbăta Sf. Teodor - Pomenirea morților) (Dezlegare la ulei şi vin)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie urmata de parastas de obste (Sambetele Mortilor - in toata perioada postului)

Duminica, 17 Martie - Duminica I din Post(a Ortodoxiei) - Sf. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin; Sf. Cuv. Teostirict imnograful (Dezlegare la ulei şi vin)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare
12 PM - Prezentare PowerPoint a conferintei “Rugaciunea inimii - mijloc de innoire duhovniceasca” urmata de servirea cafelei in sala sociala
2 PM - Sedinta Consiliului Parohial al Bisericii Sfanta Maria

Miercuri, 20 Martie - Sf. Cuv. Mc. ucişi în M-rea Sf. Sava cel Sfinţit; Sf. Ier. Nichita Mărturisitorul
7 PM - Liturghia Darurilor mai inainte Sfintite

Vineri, 22 Martie - Sf. Sf. Cuv. Mc. Vasile, preotul din Ancira; Sf. Drosida, fiica împăratului Traian
7 PM - Taina Sfantului Maslu

Duminica, 24 Martie - Duminica a II-a din Post(a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare
12 PM - Masa praznicala (de Buna-Vestire) donata de familia domnului Constantin Vulpescu

Luni, 25 Martie - (†) Buna Vestire (Blagoveştenia) (Dezlegare la peşte)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie urmata de servirea cafelei in sala sociala

Miercuri, 27 Martie - Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania; Sf. Mc. Filit, Lidia şi fiii lor (Post)
7 PM - Liturghia Darurilor mai inainte Sfintite

Vineri, 29 Martie - Sf. Cuv. Mc. Marcu, Ep. Aretuselor; Sf. Mc. Chiril diac.; Sf. Mc. Iona si Varahisie (Post)
7 PM - Pavecernita Mare
8 PM - Cateheza despre “Pregatirea Spovedaniei

Sambata, 30 Martie - Sf. Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Euvula (Sâmbăta a III-a din Post - Pomenirea morților) (Dezlegare la ulei şi vin)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie urmata de parastase si pomeni (Sambetele Mortilor)

Duminica, 31 Martie - Duminica a III-a din Post(a Sf. Cruci)
9 AM - Utrenie
10 AM - Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare urmata de servirea cafelei in sala sociala